Pierwsze banknoty polimerowe pojawiły się w obiegu w 1982 roku

Pierwsze banknoty polimerowe powstały na materiale Tyvek w 1982 roku na zlecenie Banku Republiki Haiti ( 1, 2, 50, 100, 250 i 500 Gourde). Kolejne wydano w 1983 roku na zlecenie Banku Centralnego Kostaryki ( 20 Colones ). Jednak powyższe banknoty nie sprawdziły się w tropikalnym klimacie tych krajów – z czasem ulegały wyblaknięciu a tusz się rozmazywał. Po kilku latach w obiegu zastąpiono je ich papierowymi odpowiednikami. Wyspa Man w 1983 roku również wydała banknot plastikowy na materiale Bradvek o nominale 1 Pound jednak i tym razem rezultaty nie były zadowalające i banknot po 5 latach wycofano z obiegu.

Haiti 50 Gourde 1982 r.

Kostaryka 20 Colones 1983 r.

Wyspa Man 1 Pound 1983 r.

W 1988 roku Bank Rezerwy Australii (Reserve Bank of Australia) wypuścił okolicznościowy banknot polimerowy (dwusetna rocznica europejskiego osadnictwa w Australii) o nominale 10 dolarów wydrukowany na materiale o nazwie Guardian. Po raz pierwszy w tego typu banknotach użyto przeźroczystego okienka oraz hologramu zabezpieczającego. Banknoty pierwszej serii miały jednak swoje wady – ścieralne elementy grafiki. Jednak z czasem w kolejnych emisjach udało się wyeliminować problemy.

Australia 10 dolarów 1988 r. (okolicznościowy)

W 1992 roku Australia wprowadziła do obiegu całą serię banknotów wykonanych z polimeru o nominałach: 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów.

Australia 5 dolarów 1992 r.

Aktualnie banknoty polimerowe drukowane są na podłożu Guardian.
Wyłącznym światowym producentem banknotowych podłoży polimerowych Guardian jest firma Securency International Pty Ltd.

Narodowy Bank Polski w dniu 5 sierpnia 2014 roku wprowadził do obiegu pierwszy w historii Polski banknot polimerowy o nominale 20 zł upamiętniający setną rocznicę utworzenia Legionów Polskich.


W związku z sukcesem australijskich banknotów polimerowych coraz więcej państw zdecydowało się na ich wprowadzenie do obiegu bądź wydanie banknotów w formie okolicznościowej. Obecnie banknoty polimerowe zostały wydane w takich krajach jak m.in.: Australia, Bangladesz, Brazylia, Brunei, Chile, Chiny, Dominikana, Fidżi, Gambia, Gwatemala, Honduras, Hongkong, Indonezja, Kostaryka, Kuwejt, Liban, Malediwy, Malezja, Mauretania, Mauritius, Meksyk, Mozambik, Nowa Zelandia, Nepal, Nikaragua, Nigeria, Irlandia Północna, Izrael, Papua Nowa Gwinea, Paragwaj, Rumunia, Singapur, Szkocja, Trynidad&Tobago, Wyspy Salomona, Wyspy Zielonego Przylądka, Sri Lanka, Tajwan, Tajlandia, Vanuatu, Wietnam, Samoa Zachodnie oraz Zambia.

Zdjęcia pochodzą ze strony: http://banknote.ws