Historia banknotów z Tybetu które były m.in. odporne na insekty

Pierwsze banknoty emitowane przez rząd Tybetu miały nazwę Tam. Były w obiegu od 1912 roku. Nominały banknotów: 1, 5, 10, 15, 25 i 50 Tam. Na początku banknoty były drukowane ręcznie z drewnianych matryc a te późniejsze zostały wydrukowane w wykorzystaniem metalowych matryc. Po wydrukowaniu były one numerowane ręcznie przez specjalnie wyszkolonych kaligrafów którzy mieli za zadanie kontrolować liczbę wyemitowanych banknotów oraz wykrywać fałszerstwa. Dzięki temu, iż papier do produkcji banknotów miał w swoim składzie m.in korzenie trujących roślin były one bardzo trwałe, odporne na insekty, ślimaki i szczury oraz jak na tamtejsze warunki trudne do sfałszowania. Papier do banknotów Tam był grubszy niż użyty do kolejnej serii banknotów. Specjalny rodzaj papieru był produkowany tylko dla druku banknotów i osoby prywatne miały nie mogły go nabyć. Od roku 1941 banknoty Tybetu miały nazwę Srang oraz zmienione wizerunki. Nowa seria posiadała nominały: 5, 10, 25 i 100 Srang. Papier do produkcji Srang był znacznie cieńszy od stosowanego w banknotach Tam. Papier produkowany był w fabryce niedaleko miasta Lhasa. Farby do banknotów sprowadzano z Indii. Jednym z dostawców był John Dickinson & Co. Ltd z Kalkuty.
Banknoty tybetańskie charakteryzują się ubogą kolorystyką jednak nadrabiają bogatym i skomplikowanym wzornictwem. Do ich produkcji użyto w zależności od banknotu od 1 do 5 kolorów. Ręczne przykładanie matrycy do papieru nie jest tak dokładne jak maszynowe, więc często ramki nachodzą na siebie, wypełnienia są nie równo nałożone, cały obraz na banknocie jest przekrzywiony.
Banknoty przedstawiają różne stworzenia z mitologii buddyjskiej. Między innymi są to smoki, chimery, gryfy oraz wiele zwierząt np. słonie, lwy, ptaki. Często widnieją na postaci mnichów oraz buddyjskie świątynie. Banknoty tybetańskie posiadają m.in. znak wodny składający się z tybetańskich liter wklejony pomiędzy dwie warstwy papieru. Tybet przygotowywał się do wprowadzenia nowej serii banknotów jednak w marcu 1959 armia chińska zamknęła drukarnię i skonfiskowała m.in. matryce do druku jeszcze niewydanej serii banknotów. W 1959 roku banknoty tybetańskie zostały wycofane z obiegu i zastąpione przez chińskie. Do chwili obecnej Tybet znajduje się pod okupacją chińską.

50 Tam 1936 r.

10 Srang 1947 r.

25 Srang 1947 r.

100 Srang 1947 r.

Powyższy tekst powstał we współpracy z pasjonatami banknotów prowadzącymi stronę:
http://kolect.prv.pl/

Skup banknotów Kolect na facebooku:
https://www.facebook.com/skup.kolect