Naddniestrze wydało dwa nowe banknoty okolicznościowe

Bank Republiki Naddniestrzańskiej wydał dwa nowe banknoty okolicznościowe o nominałach 1 i 5 rubli z okazji setnej rocznicy rewolucji październikowej. Projekty banknotów bazują na ich nominalnych odpowiednikach w obiegu. Na awersie, po prawej stronie na obu nominałach umieszczono Order Rewolucji Październikowej z napisami: „100 LAT” oraz „REWOLUCJA PAŹDZIERNIKOWA”. Nakład to 5000 sztuk każdego nominału (z których 2017 sztuk każdego nominału jest zapakowanych w okolicznościowe foldery – dwa banknoty w zestawie). Obecnie w Naddniestrzańskiej Republice Mołdawskiej w obiegu są banknoty o nominałach: 1, 5, 10, 25, 50, 100, 200 oraz 500 rubli.

Nowe banknoty okolicznościowe o nominałach 1 i 5 rubli (2017):

Banknoty obiegowe o nominałach 1 i 5 rubli (2007-2012):



„Naddniestrze, Pridniestrowie, oficjalnie Naddniestrzańska Republika Mołdawska (mołd. Република Молдовеняскэ Нистрянэ, ros. Приднестровская Молдавская Республика, ukr. Придністровська Молдавська Республіка) – państwo nieuznawane ze stolicą w Tyraspolu, obejmujące tereny położone na lewym brzegu Dniestru oraz prawobrzeżne miasto Bendery (Tighina). Jest to pas ziemi o długości około 200 km i średniej szerokości około 12–15 km (najmniejsza szerokość 6 km, największa 38 km[1]). Państwo jednostronnie oderwało się od Mołdawii 2 września 1990, deklarując pozostanie w składzie Związku Radzieckiego, podczas gdy Mołdawia wystąpiła z niego 23 czerwca tego roku. Pełną niepodległość ogłosiło 5 grudnia 1990 r.[2] Jest uznawane wyłącznie przez Abchazję i Osetię Południową. Na arenie międzynarodowej Naddniestrze jest traktowane jako region autonomiczny Mołdawii, jej integralna część.”
Rubel naddniestrzański – oficjalna jednostka płatnicza w nieuznawanej Republice Naddniestrzańskiej. Wprowadzona jako oficjalna waluta republiki w sierpniu 1994 r.
źródło: http://wikipedia.pl

źródło: http://www.cbpmr.net/content.php?id=25
zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.cbpmr.net