NBP wydał banknot okolicznościowy z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Narodowy Bank Polski w dniu 31 sierpnia 2018 roku wyemitował nowy banknot okolicznościowy o nominale 20 złotych z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Nakład banknotu wynosi do 50000 sztuk. Cena emisyjna banknotu to 75 złotych. Banknot zaprojektowała Agnieszka Próchniak. Na zlecenie NBP został on wyprodukowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A. Jest to dziesiąty banknot okolicznościowy wydany przez Narodowy Bank Polski. NBP już w 2008 roku wydał banknot okolicznościowy o tematyce niepodległościowej. Był to banknot okolicznościowy o nominale 10 złotych upamiętniający 90. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Awers: Józef Piłsudski, po prawej: odznaka Polskiej Organizacji Wojskowej, na środku: krzyż Orderu Polonia Restituta, po lewej: odznaka 1 Brygady Legionów
Rewers: Flaga Polski, po lewej wizerunek orła legionowego trzymającego w szponach tarczę Amazonek
Wymiary: 150 x 77 mm

Nowy banknot okolicznościowy o nominale 20 złotych upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę (2018):

 

Broszura nowego banknotu ukazująca m.in. jego zabezpieczenia:

http://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/banknoty_kolekcjonerskie/files/2018_banknot_niepodleglosc_20zl_pl.pdf?v=2

 

Banknot okolicznościowy o nominale 10 złotych upamiętniający 90. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę (2008):

 

źródło: http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/banknoty_kolekcjonerskie/2018_niepodleglosc_20zl.html
zdjęcia pochodzą ze strony: http://nbp.pl