Sudan Południowy wprowadza zmiany w swoich banknotach obiegowych

Bank of South Sudan (BOSS) potwierdził wprowadzenie zmian w swoich banknotach obiegowych – funtach południowosudańskich.
Albino Dak Othow, Generalny (Dyrektor ds. Operacji Bankowych i Walut w Banku Centralnym Sudanu) ogłosił kilka istotnych informacji odnośnie nowych banknotów.

Banknot o nominale 10 funtów zmieni kolor z niebieskiego na zielony – zmiana koloru z uwagi na podobieństwo banknotu 10 funtów do 100 funtów – obecnie oba występują w odcieniach koloru niebieskiego.
Banknot o nominale 1 funta (kolor zielony) zostanie wycofany z obiegu i zastąpiony monetą.
Banknot o nominale 25 funtów zostanie wycofany z obiegu a na jego miejsce do obiegu wejdzie banknot o nominale 20 funtów – kolor pozostanie niezmieniony (kolor brązowy).
Banknoty o nominale 5 i 100 funtów pojawiły się już w obiegu – zostały tylko nieznacznie zmodernizowane – poprawiono czytelność graficznego oznaczenia nominałów – bez zmian kolorów.

Banknoty o nominałach 5, 10 i 25 piastrów zostały już wcześniej zastąpione monetami.
Zmodernizowane banknoty zawierają ponadto podpisy nowego gubernatora.

Według Albino Dak Othow poszczególne wersje banknotów pierwszej emisji z 2011 roku zostaną najpierw wycofane z obiegu i dopiero wtedy pojawią się ich nowe odpowiedniki.
Bank będzie informował o terminie wprowadzenia poszczególnych nominałów w kolejnych komunikatach.

Banknoty Sudanu Południowego – pierwsza emisja w historii kraju z 2011 roku:

źródło: http://www.gurtong.net/ECM/Editorial/tabid/124/ctl/ArticleView/mid/519/articleId/18999/Bank-of-South-Sudan-Makes-Changes-In-Bank-Notes.aspx