Szwajcaria ujawniła ostateczny wizerunek nowego banknotu o nominale 50 franków

Schweizerische Nationalbank (Szwajcarski Bank Narodowy) zaprezentował ostateczną wersję banknotu o nominale 50 franków. Bank rozpocznie wydawanie nowej serii banknotów od nominału 50 franków a będzie to w dniu 12 kwietnia 2016 roku. Banknoty obecnej serii pozostaną prawnym środkiem płatniczym aż do odwołania. Inspiracją nowej serii banknotów jest wiele aspektów Szwajcarii. Każdy nominał przedstawia typowo szwajcarską cechę, która jest przedstawiona graficznie pomocą różnych elementów. Na banknocie 50 franków głównym motywem jest wiatr. Podstawowe elementy konstrukcyjne w nowej serii to ręce i kula, które będą pojawiać się w każdym nominale. Nowa seria banknotów została zaprojektowana przez Manuel-ę Pfrunder i drukowana przez Orell Füssli Security Printing Ltd na trzy warstwowym podłożu. Połączenie skomplikowanych zabezpieczeń i wyrafinowanego designu zapewnią najlepsze zabezpieczenie przed fałszowaniem.

Awers: Wiatr niesie nasiona mniszka lekarskiego, który jest trzymany w dłoni, strzałki na kuli ziemskiej pokazujące kierunki wiatru oraz szwajcarskie Alpy – wymieniono nazwy głównych szczytów o wysokości ponad czterech tysięcy metrów w kolejności alfabetycznej – od Aletschhorn do Zumsteinspitze.
Rewers: panorama gór, motyw wiatru – paralotnia oraz linie profilu hipsometrycznego pokazujące zróżnicowanie krajobrazu
Kolorem dominującym banknotu jest zieleń.
Wymiary: 70 x 137 mm

Kolejnym nominałem, który zostanie wydany będzie banknot 20 franków. Zostanie wydany wiosną 2017 roku. Pozostałe banknoty z nowej serii zostaną wyemitowane w półrocznych lub rocznych odstępach. Bank ogłosi każdą nową datę emisji z dużym wyprzedzeniem. Wydanie całej serii ma zostać zakończone do 2019 roku.

Broszura informacyjna z dokładnym opisem banknotu (w języku angielskim):
http://www.snb.ch/en/mmr/reference/nb_50/source/nb_50.en.pdf

Poniższy film prezentuje design banknotu oraz poszczególne zabezpieczenia.

Więcej filmów dot. banknotu:
http://www.snb.ch/en/iabout/cash/series9/id/cash_series9_downloads

Projekt banknotu na bazie którego powstała ostateczna jego wersja:

Banknot 50 franków obecnej emisji:

źródło: https://www.snb.ch/en/iabout/cash/series9/design_series9/id/cash_series9_design_50