Szwajcaria wprowadza nowy banknot obiegowy o nominale 20 franków

Szwajcarski Bank Narodowy w dniu 17 maja 2017 roku wyemituje nowy banknot obiegowy o nominale 20 franków. Będzie to drugi wydany nominał banknotu z nowej serii (dziewiątej). Pierwszy banknot nowej serii to 50 franków, który wszedł do obiegu w dniu 12 kwietnia 2016 roku. Wizerunek nowego banknotu został zaprezentowany na konferencji prasowej banku, która odbyła się w dniu 10 maja 2017 roku. Inspiracją nowej serii banknotów jest wiele aspektów Szwajcarii. Każdy nominał przedstawia typowo szwajcarską cechę, która jest przedstawiona graficznie pomocą różnych elementów. Kolorem przewodnim banknotu o nominale 20 franków jest czerwony a głównym motywem światło. Nowa seria banknotów została zaprojektowana przez Manuel-ę Pfrunder i drukowana przez Orell Füssli Security Printing Ltd na trzy warstwowym podłożu. Połączenie skomplikowanych zabezpieczeń i wyrafinowanego designu zapewnią najlepsze zabezpieczenie przed fałszowaniem. Kolejnym banknotem z nowej serii, który pojawi się w obiegu będzie 10 franków – data jego emisji to 18 października 2017 roku. Dziewiąta seria banknotów Szwajcarii będzie składała się z sześciu nominałów: 10, 20, 50, 100, 200 i 1000 franków. Banknoty ósmej serii wydawanej od 1995 roku pozostaną prawnym środkiem płatniczym aż do odwołania.


Awers:
Dłoń trzymająca pryzmat, przez który światło rozprasza się w różnych kolorach ; glob z motywem konstelacji
Rewers: Motyw festiwalu filmowego wyrażona poprzez rzut świetlny na ekran ; motyle ; linie przedstawiające tęczówkę, która reguluje ilość światła wpadającego w oko ludzkie.
Wymiary: 70 x 130 mm

Nowy banknot obiegowy dziewiątej serii o nominale 20 franków (2017):

Poszczególne elementy nowego banknotu (w celu powiększenia zdjęcia najedź myszką na zdjęcie, kliknij prawym przyciskiem myszki a następnie wybierz z menu opcję „Pokaż obraz”):

Filmik z prezentacji banknotu:

Broszura informacyjna:
https://www.snb.ch/en/mmr/reference/nb_20/source/nb_20.en.pdf

Banknot obiegowy ósmej serii o nominale 20 franków (1996):

Banknot nowej serii o nominale 50 franków (2016):

źródło: https://www.snb.ch/en/