Turcja: Naukowiec wykrył błąd na banknocie o nominale 5 lira

Turecki naukowiec – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii – Aziz Sancar oświadczył, że znalazł błąd na rewersie tureckiego banknotu obiegowego o nominale 5 lira, który pokazuje spiralę lewoskrętną Z-DNA. Według naukowca lewoskrętna helisa Z-DNA na odwrocie banknotu błędnie wije się od lewej do prawej. Dodał, że informował bank centralny Turcji (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) o błędzie już pięć lat temu ale błąd na rewersie banknotu nie został poprawiony.

Awers: Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938) – turecki polityk, wojskowy, współtwórca i pierwszy prezydent Republiki Turcji.
Rewers: Aydın Sayılı – turecki naukowiec, lewoskrętna helisa Z-DNA, symbol atomu oraz układ słoneczny
Wymiary banknotu: 130 x 64 mm

W 2015 roku Aziz Sancar razem ze szwedzkim chemikiem Tomasem Lindahlem i amerykańskim biochemikiem Paulem Modrichem został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za badania mechanistyczne nad naprawą DNA. Sancar obecnie pracuje na Uniwersytecie Karoliny Północnej.

Banknot o nominale 5 lira serii wydawanej od 2009 roku występuje w dwóch odmianach kolorystycznych:

Turcja 5 lira – seria 2009

Turcja 5 lira – seria 2013

źródło: http://www.hurriyetdailynews.com/nobel-laureate-sancar-finds-mistake-in-dna-helix-on-turkish-lira-banknote–.aspx?pageID=238&nID=99490&NewsCatID=374